آشنایی با ماهی سالمون نروژی و ارزشمندی آن


ماهی سالمون با نام علمی سالمو سالار(Salmo Salar) که به عنوان سالمون نروژی شناخته شده است یکی از اعضای خانواده آزادماهیان از جنس سالمو (Salmo) است. نام انگلیسی این ماهی Atlantic salmon است. طول آن به 100-40 سانتی متر و حداکثر به 120 سانتی متر می رسد ماهی سالمون نروژی از ازوان پایین تا بالا به بزار عرضه میشود. در سال 1960 بزرگترین ماهی به وزن49/44 کیلوگرم صید شده است.

 ماهی سالمون نروژی آنادروموس است یعنی برای تخمریزی از دریا به رودخانه مهاجرت میکند. بومی حوزه شمالی اقیانوس اطلس است و در نهره و رودخانه های شفاف با بستر سنگی و همچنین در دریاچه های مجاور آنها زیست می کند. تخم ریزی آنها از اواسط مهرماه تا اواسط بهمن ماه به طول می انجامد و تخمها در لابلای شنهای بستر رودخانه هایی با جریان آب مناسب قرار می گیرند و پس از 70 الی 160 روز بر اساس دمای آب شکفته شده و از لارو خارج می شود . در تکثیر مصنوعی و کنترل شده  توسط انسان  لاروها در محیط انکوباسیون پس از حدود 60 روز در دمای 8 درجه خارج می شوند.

پرورش ماهی سالمون نروژی

امروزه با توجه به ارزش بسیار بالای این ماهی آن را درون قفس های درون آبهای ساحلی نروژ پرورش می دهند.

 

.  ماهی سالمون نروژی به طور مصنوعی و تحت کنترل تکثیر می شود و بعد از یکسال سازگاری نوزادان در آب شیرین به دریا انتقال میابند. دوره پرورش این ماهی حدود 14 تا 22 ماه طول میکشد. شرایط آبی محل زیست این ماهیان چه بطور طبیعی و چه پرورش در قفس بسیار عالی و دارای کفیت بالا می باشد. ماهی سالمون نروژی درآب های سرد زندگی می کنند. گوشت ماهی سالمون نروژی به طور طبیعی دارای رنگ نارنجی متمایل به صورتی است . و این یعنی سرشار از رنگدانه های کارتنوئید است با این حال علاوه به رنگدانه طبیعی این ماه در هنگام پرورش در غذای آنها از رنگدانه های کارتنوید که یک آنتی اکسیدان قوی و ضد سرطان است استفاده میشود. این ماهی در آبهای مناطق دیگر (آبهای داخلی ایران) قابلت پرورش را ندارد (در مقالات آتی با نحوه پرورش این ماهی بیشتر آشنا شوید).

ویژگی های ممتاز گوشت ماهی سالمون نروژی

دو ویژگی بارزتر  میتوان به این ماهی نسبت داد که سبب ارزشمند شدن آن است، رنگدانه های  طبیعی گوشت آن و همچنین میزان اسیدهای چرب ویژه و بالای آن است. این ماهی علاوه بر این دو ویژگی خاص دارای میزان پروتئین بالایی است. بنابراین مصرف این ماهی میتواند میزان بالایی پروتئین بدن شمارا تامین کند. همچنین این ماهی دارای میزان بالایی فسفر،پتاسیم و ید است. این ماهی دارای انواع ویتامین بخصوص ویتامین  Aو B به میزان بالااست.

خواص درمانی ان بسیار است و یک دلیل استفاده زیاد مردم دنیا از آن این خصوصیت درمانی آن است . ماهی سالمون نروژی  قاتل استرس است. برای آرامش اعصاب و دوری از افسردگی بسیار مناسب است. این ماهی یک ضد سرطان قوی است و این خاصیت ضد سرطانی آن بسیار ویژه است. همچنین مصرف این ماهی قلب و عروقی سالم را به ارمغان می آورد (مقالات آتی ما که در مورد خواص درمانی این ماهی است را دنبال کنید).

طعم این ماهی بسیار عالی و خوشیاند است این ماهی کمی چرب است و این باعث شد است که طعم این ماهی لذیذ تر باشد. این ماهی فاقد تیغ است این دو عامل یکی دیگر از علل بازار پسندی بالای آن در جهان است. در ژاپن مصرف ماهی سالمون نروژی برای سوشی بسیار بالا است و حتی در بسیاری از مناطق آن را بصورت خام مصرف میکنند. تنوع طبخ این ماهی بسیار بسیار بالا است (با همراهی با سایت آسان ماهی با انواع طبخ این ماهی آشنا شوید) اما متداولترین روش پخت این ماهی گریل، کبابی، پخت در فر و انواع خوراک است.

فرآوری و ارسال استاندار ماهی سالمون نروژی

کشور نروژ  با تکنولوژی روز در پرورش و فرآوری این ماهی، بهترین محصول و با کیفیت بالا را به سراسر دنیا ارسال میکند. این ماهی بصورت کامل ، فیله شده و…. صادر میشود. در کشور ما هم محصولات متنوع سالمون  را میتوان یافت از جمله کامل، فیله ، پورشن(تکه)، سوشی، دودی، طعم دار، استیک و …. . ماهی سالمون نروژی هم بصورت تازه و گرم و هم بصورت منجمد وارد کشور می شود.

شاید برا اغلب مردم این سوال پیش بیاید این همه مسافت چطور ماهی بصورت گرم با حفظ کیفیت فرستاده میشود. کشور میزبان با استانداردهای روز ماهی سالمون نروژی را در فضایی عایق، مانند فوم حاوی یخ های خشک که زمان نگهداریشان بالا است قرار داد و از طریق ارسال هوایی به ایران ارسال میکنند.

نویسنده: سکینه ابراهیمی، کارشناس ارشد شیلات

معرفی ماهی ها

سالمونسالمون نروژیماهی سالمونماهی سالمون نروژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی 02188904808