خاویار آزاد ماهیان و آشنایی با این نوع ماده غذایی ارزشمند

خاویار آزاد ماهیان را معمولاً با کلمه ROE می شناسند. خاویار آزاد ماهیان در دنیا ارزشمند و دارای علاقمندان بسیاری است. ارزش غذایی این نوع خاویار بسیار زیاد است. با ارزش خاویار آزاد ماهیان بیشتر آشنا شوید.

پنج گونه مهم از آزاد ماهیان رود کوچ اقیانوس آرام منبع عمده تولید خاویار آزادماهیان در جهان هستند. این گونه ها از قزل آلای چام یا کتا، قزل آلای صورتی، قزل آلای کوهو یا نقره ای، قزل آلای چینوک، قزل آلای قرمز هستند. قزل آلای ماسو یا چری منبع بسیار کمی برای تولید خاویار است.

زیرا به صورت محدود فقط در نقاط خاصی از کشور زاپن و کره زیست می کند. ماهی آزاد اقیانوس اطلس، با وجود اینکه جمعیت آن در جهان شدیدا کاهش یافته است، امروزه در مقیاس وسیع در مزارع پرورش داده میشود. اما اکثر ا قبل از رسیدن به بلوغ به بازار عرضه می شود بنابراین خاویار آن معمولا کم به بازار عرضه می شود.

در ایران از ماهی قزل آلا با نژادهای عالی خاویار سرخ تولید می شود. در جهان ماهی آزاد چام و صورتی بهترین خاویار آزادماهیان را تولید می کند. زیرا تخمدان و تخم آنها علاوه بر طعم و مزه مطلوب، مدت زمان ماندگاری بالایی دارد.

خاویار و تخمدان قزل آلای چام بیشترین ارزش و قیمت را در بین خاویار این ماهیان دارد، زیرا اندازه تخم آن درشت است. علاوه بر این، این دو گونه ماهی، روشهای صید راحت تر و مناسب تری دارند که امکان صید انبوه از این ماهیان را فراهم می کند تا ماهیان تازه زیادی برای فرآوری و استحصال خاویار به فرآوری انتقال یابند.

 

خاویار آزاد ماهیان

خط قرمزهای  در خاویار آزاد ماهیان

صید ماهی آزاد اقیانوس آرام در اعماق زیاد دریا که سبب عدم رسیدگی این ماهیان به مرحله بلوغ می شود، امروزه تقریباً بر اساس توافقنامه های بین المللی ممنوع شده است.

به همین ترتیب، صید برخی گونه های خاص نیز که در آبهای ایلات متحده و کاندا با تور ترال صید می شدند. امروزه ممنوع شده است.

 

بهترین کشورهای تولید کنند خاویار آزاد ماهیان

مهمترین کشورهای تولید کننده که عمل آوری و استحصال خاویار از ماهی آزاد اقیانوس آرام را انجام می دهند، زاپن، روسیه، ایلات متحده، و کاندا هستند. پراکنش جهانی ماهیان قزل آلای چام و صورتی به هزاران کیلومتر می رسد.
ماهی قزل آلای چام آخرین ماهی خانواده آزادماهیان در اقیانوس آرام است که وارد آبهای شیرین می شود. این ماهیان عمدتا در اواخر پاییز وارد رودخانه های حاشیه اقیانوس آرام می شوند، در حالی که ماهیان قزل آلای چام که در تابستان مهاجرت می کنند، در ماه ژوئن وارد آبهای سرد شمال آمریکا و کامچاتکا می شوند.

خاویار آزاد ماهیان

ارزش خاویار آزاد ماهیان

تخم های آزادماهیان به عنوان ماده مهم تغذیه برای کودکان و بزرگسالان است. همچنین از آنها برای افزایش باروری زنان استفاده می شود.  آنها یکی از  بهترین مواد مغذی  و ارزشمند درجهان هستند.
تخم های آزادماهیان یکی از غنی ترین غذاهای از نظر حضور  اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که برای رشد مغز و چشم و همچنین پشتیبانی از سلامت قلب، چشم، ایمنی و روانی ضروری است.

خاویار آزاد ماهیان

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارش تلفنی 02122034831