خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن به چه پارمتر های وابسته است؟

خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری

خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن سوال توزیع کنندگان و مصرف کنندگان ضرورتاٌ توجه زیادی به  این پرسش  دارند. گاهی اوقات برای خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن راهنمایی ها و میانگین های زمانی ارائه می شود. با همراه باشید تا بدانیم در خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن چگونه است؟

اما واقعیت این است مدت زمان ماندگاری خاویار به متغیرهای زیادی بستگی دارد و کلی گویی در این زمیته خطرناک است. مدت زمان ماندگاری خاویار به تازگی اولیه و بلوغ تخمدان، بهداشت محیط فرآوری ، آلودگی اولیه محصولات به موجودات ذره بینی، مقدار نمک محصول، شرایط نگهداری به خصوص دما در طول زمان نگهداری و حمل و نقل و در حقیقت به تمام جنبه های فرآوری، بسته بندی و حمل و نقل بستگی دارد.

این نکته مهم یادآوری می شود که حتی اگر خاویار پاستوریزه شده باشد یا مواد نگهدارنده شیمیایی به محصول زده باشد باز هم دمای کم و ثابت برای دوره نگهداری آن در انبار ضروری است.

به عنوان مثال خاویار کم نمک آزادماهیان که در خلاُ بسته بندی شده است میتواند در صورتی که شرایط و دمای سردخانه مناسب باشد، تا دوسال با حفظ کیفیت خوب محصول نگهداری شود. حال همین محصول با آلودگی ابتدایی به برخی باکتری ها یا نگهداری در ظرف پلاستیکی در دمای اتاق متغیر سردخانه در طول دو ماه یا کمتر تند و غیر قابل خوردن میشود. در دمای اتاق، مدت زمان نگهداری محصول حدود چند روز خواهد بود.

چرا نمیتوان زمان مشخص بهخرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن داد؟!

با این توضیحات، خواننده درک میکند که دادن پاسخ به این سوال همشگی درباره خاویار: (چه مدت میتوان خاویار را نگهداشت؟) به سادگی امکان پذیر نیست و عوامل موثر به این مسئله از صید و شرایط فرآوری و زمان- دمای نگهداری محصول زیاد است.

با وجود اینکه بسته بندی در خلاُ مدت زمان ماندگاری خاویار را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. جدول زیر به طور خلاصه تجربه جهانی در مورد متوسط مدت زمان ماندگاری خاویار با کیفیت اولیه مناسب در بسته بندی در خلاُ برای ظروف کوچک را نشان می دهد.

تغییرات در میزان شوری و کیفیت محصول بر مدت زمان ماندگاری محصول موثر است که بر اساس اطلاعات جدول میتوان این مدت را طولانی تر یا کوتاه تر کند. ارقام موجود در جدول برای خاویار با شوری بین ۳/۵-۵ درصد کاربرد دارد.

اگر شوری کاهش یابد مدت زمان ماندگاری به طور قابل توجهی کمتر می شود. فقط خاویار پاستوریزه و بسته بندی شده در خلاُ برای یک دوره کوتاه مدت در دمای اتاق می ماند. بهترین دما برای نگهداری خاویار دمای زیر نقطه انجماد است. دمای۲۰- درجه سانتیگراد و کم تر از آن برای نگهداری خاویار منجمد توصیه می شود.

ارقام ارائه شده باید ثابت باشد: حتی یک دوره کوتاه قرار گیری محصول در دمای نامناسب میتواند فساد محصول را تشدید کند و به طور قابل توجهی سبب کاهش مدت زمان ماندگاری محصول شود.

اطلاعات کلی در مورد خرید خاویار و مدت زمان ماندگاری آن

اطلاعات موجود در جدول برای تمام انواع خاویار کاربرد دارد. نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که که خاویار تاسماهیان  معمولا منجمد نمی شود.

جدول مدت زمان ماندگاری خاویار(دامنه شوری ۳/۵-۵ درصد) بسته بندی شده در خلاُ

           دمای ثابت نگهداری (درجه سانتیگراد)                مدت زمان ماندگاری به ماه

دمای اتاق                 ۱۰ تا ۱۸                         غیر پاستوریزه                          پاستوریزه
                                                                        ۰/۱۵-۰/۲                            ۱-۲
 

سردخانه                     ۰تا۲                                  ۳-۴                                    ۶-۸
                               ۲- تا ۴-                              ۵-۱۲                                   ۸-۱۶

 

سردخانه یا منجمد   ۵- تا ۷-                               ۸-۱۶                                   ۱۶-۲۰

 

منجمد                 ۱۶- تا ۲۰-                           ۱۶-۲۴                               بیشتر از ۲۴

اعداد و ارقام موجود در جدول برای محصولاتی که در ظروف باز هستند یا بعد از باز شدن بلا فاصله بسته بندی نشده اند، کاربرد ندارند. بسته بندی های کوچک برای خرده فروشی، در طول چند روز بعد از باز شدن در ظرف باید مصرف شوند.

همچنین ارقام موجود در جدول برای محصولاتی که به آنها مواد نگهدارنده شمیایی زده اند کاربرد ندارد. استفاده از مواد نگهدارنده شیمیایی مدت زمان ماندگاری محصول را فقط در دمای مناسب سردخانه افزایش می دهد. در صورتی که دمای کم برای نگهداری خاویار استفاده نشود، تاثیر مواد نگهدارنده شیمیایی بسیار کم خواهد بود.

این ادعا کاملاٌ بی اساس و اشتباه است که خاویار پاستوریزه و بسته بندی شده در خلاُ بدون آنکه کیفیت آن در دمای اتاق، بیشتر از مدت زمان قید شده در جدول افت کند، قابل نگهداری است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارش تلفنی 02122034831