نگهداری خاویار تحت چه شرایط مناسبی برای حفظ تازگی و کیفیت باید انجام گیرد؟!

نگهداری خاویار

نگهداری خاویار  امروزه با توجه به خواص بسیار ارزشمند و افزایش تقاضا بسیار دارای اهمیت است.  نگهداری خاویار باید بدرستی انجام گیرد تا تجربه خوبی از خرید خاویار برای مصرف کننده بوجود آورد. برای بسیاری از افراد جای سوال است که وقتی خاویار استحصال و فرآوری می شود در چه شرایطی باید نگهداری شود. ما در این مقاله به این سوال شما  پاسخ خواهیم داد.

تمامی بسته بندی های خاویار باید در سردخانه قرار داده شوند. شرکتهای معتبر که خاویار را می توانید از آنها تهیه کنید پس از آماده شدن بسته بندی های خاویار آنها را در فضای سردی به نام سردخانه با دمای صفر تا ۲ درجه نگهداری می کنند. پس از باز کردن ظرف خاویار ، باقیمانده باید به یخچال برگردانده شود. برای جلوگیری از تماس با هوا درب ظرف باید محکم بسته شود.

همچنین برای بسیاری از افرادی که خاویار را خریداری می کنند این سوال پیش می آید که تا زمان مصرف خاویار را در چه شرایطی نگهداری نمایند. ما در این مقاله شمارا با خرید خاویار و نگهداری آن آشنا خواهیم کرد.

"نگهداری خاویار

 نگهداری خاویار را در جای سرد

در خرید خاویار و نگهداری آن باید به این نکات توجه نمود. در نگهداری خاویار یک مورد مهم این است که در تمامی مراحل فرآوری خاویار نکات بهداشتی و استاندارد رعایت شود و بسته های خاویار تولید شده پاستوریزه یا در شرایط خلاء بسته بندی شده باشند. بسته بودن خلاء ظروف برای جلوگیری از آلودگی بسیار مهم است، ساختن ظروف با اندازه کوچکتر گزینه بهتری برای استفاده شخصی نسبت به ظروف بزرگتر است.
در مرحله بعد باید توجه کرد که خاویار هرچند که پاستوریز و پلمپ باشد باید در سالن هایی که مجهز به تهویه مناسب باشد نگهداری شود. همچنین دمای نگهداری خاویار باید بین ۲-تا ۲+ درجه سانتیگراد با کمترین نوسانات حدود  ۰/۵ درجه و با رطوبتی حدود ۸۵ درصد باشد.

مکان های نگهداری خاویار کاملاً اختصاصی است. خاویاری که هنوز باز نشده را میتوان ۳-۶ ماه در این دما نگهداری کرد البته بازهم زمان ماندگاری به شرایطهای مختلفی بستگی دارد و می تواند تا یکسال هم ممکن باشد. بهتر است ظرف خاویار را گاهی سرو ته کرد تا روغن خاویار ته نشین نشود. باید توجه نمود که خاویار دچار یخ زدگی نگردد زیرا منجر به از دست دادن کفیت آن می گردد.

نگهداری خاویارظروف باز شده و نگهداری خاویار آن

هنگامی که یک بسته خاویار تازه باز شد، هوا وارد آن می شود و محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر باکتری های خطرناک ایجاد می کند. بنابراین اینکه بسیاری از افرادد سوال می کنند که اگر بسته خاویار باز شود می شود در محیط اتاق گذاشته شود؟ جواب این سوال خیر است مگر حدود ۱ الی دو ساعت یا در صورتی که در بین یخ گذاشته شود.

در غیر اینصورت درب طرف را بسته و خاویار را در سردترین نقطه یخچال قرار دهید. بدین صورت می توانید بسته خاویار باز شده را کمتر از یک هفته  در یخچال نگهدار و مصرف کنید. بنابراین با توجه به میزان مصرف خود بسته خاویار را انتخاب کنید.

"نگهداری خاویار

یخ زدگی و فریز کردن خاویار

به دلیل ظرافت خاویار ماهیان خاویاری ، انجماد آن گزینه ای مناسب نیست. قرار دادن خاویار در دمای صفر درجه فارنهایت یا پایین تر روی طعم خاویار تأثیر نمی گذارد، اما روند انجماد و به دنبال آن ذوب شدن بر روی کیفیت و بافت خاویار اثر منفی می گذارد.

نگهداری خاویار

نکاتی مهم مربوط به خرید  نگهداری خاویار 

هنگام انتقال خاویار در هر مسافتی (حتی کوتاه) باید از یخ و محیطی سرد استفاده کرد. بنابراین لازم است توجه شود از که شرکتی مطمئن خریداری شود. مکان خرید مطمئن علاوه بر اینکه نگهداری خاویار را در شرایط استاندارد انجام داده است خاویار خریداری شما را در محیطی استاندارد و همراه یخ به شما تحویل می دهد.

تلاژن خاویار را در ظرف عایق و لا به لای یخ و یخ خشک به  تمامی نقاط کشور و دنیا انتقال می دهد.

در هنگام خرید توجه کنید که بسته های خاویار را برای مصرف خود به مدت کوتاه و برای میل کردن در یک تا دو وعده انتخاب کنید. هنگامی که درب خاویار باز می شود مستعد آلودگی و فساد بیشتر است. همچنین هنگامی که درب خاویار باز می شود با تماس با هوا طعم و مزه آن فرق می کند. خاویار را در منزل در محیط سرد و حتی برای دلپذیر بودن طعم آن در هنگام سرو ظرف خاویار را درون ظرف یخ قرار دهید.

باید توجه و دقت بسیار نمود که خاویار اصیل و مطمئن را از مراکز مورد تایید سازمان های بهداشتی و دامپزشکی خریداری نمود تا از سالم بودن و تازه بودن آن اطمینان حاصل نمود.

نتیجه گیری

باتوجه با این مقاله و مقالات دیگر میتوان گفت بهتر است خاویار را در شرایط سرد نگه داشت. چه بسته بندی شده چه باز که هر کدام از این شرایط مدت زمان مشخص خود را دارد. همچنین باید خاطر نشان کرد زمان ماندگاری خاویار باز به شرایط مختلفی بستگی دارد. که می تواند ماندگاری این ماده غذایی ارزشمند را متفاوت کند. بنابراین با دقت در خرید و توجه به نکات نگهداری خاویار یک تجربه بسیار عالی را می توانید داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی 02122034831