چرا ویتامین D بخوریم؟جایگاه ماهی در تامین ویتامین D بدن به چه میزانی است؟

ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین بسیار ارزشمند برای بدن است. بسیاری از افراد جامعه این ویتامین را با جذب از طریق آفتاب یا مکمل های ویتامینی می شناسند. اما در واقع ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در غذاهای بسیار کمی هم وجود دارد. ما در این مقاله شما را با ارزشمند ترین ماده غذایی از نظر ویتامین D آشنا خواهیم کرد.

کمبود ویتامین D اکنون به عنوان یک مشکل در سراسر جهان برای کودکان و بزرگسالان شناخته شده است. به دلیل نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض آفتاب و مشکلات پوستی منجمله سرطان پوست، کودکان و بزرگسالان هم از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری می کنند. همچنین با توجه به فصول سرد و روزهای ابری تامین این ویتامین از آفتاب امکان پذیر نیست. این مشکل خطر کمبود ویتامین د را در افراد افزایش می دهد. کشور ما هم از جمله کشورهای است که بسیاری از افراد جامعه دچار کمبود این ویتامین هستند.

ماهی، زرده تخم مرغ ،جگر، پنیر، قارچ، شیر، کره، آب پرتغال، سبزیجات با برگهای سبزتیره منابع غذایی هستند که حاوی ویتامین D طبیعی هستند. از این میان، ماهی به طور کلی دارای بالاترین میزان این ویتامین است. مطالعات نشان داده که مصرف حداقل ۲ وعده غذایی ماهی، به میزان ۳۰۰ گرم در هر هفته در طی یک دوره حداقل ۴ هفته، با افزایش قابل توجهی در غلظت این ویتامین همراه بوده است. با ما تا انتها همره باشید با دانستنی های ویتامین D  در ماهی ها

برای ثبت سفارش انواع ماهی تازه و سالم با ما در ارتباط باشید. سفارشات خود را به با راه های زیر ثبت و در کمترین زمان درب منزل تحویل بگیرید. ۰۲۱۸۸۹۰۴۸۰۸ –۰۹۰۲۵۳۴۵۰۰۱-asan_mahi

ویتامین D ویتامین D در بدن چه کارهایی می کند?

ویتامین د باعث افزایش جذب کلسیم در روده می شود و غلظت کافی کلسیم و فسفات سرم خون را حفظ می کند تا بتواند ماده معدنی استخوان را فعال کرده و از هیپوکلسمی جلوگیری کند. همچنین برای رشد استخوان و بازسازی استخوان توسط استئوبلاست و استئوکلاست نیز لازم است.

بدون ویتامین D کافی، استخوان ها نازک، شکننده و یا بد شکل می شوند. ویتامین د از ابتلا به راشیتیسم در کودکان و استئومالاسی در بزرگسالان جلوگیری می کند (نرمی استخوان). کلسیم همراه با ویتامین د همچنین به محافظت از افراد مسن در برابر پوکی استخوان کمک می کند.

کمبود ویتامین D در حال حاضر با سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، بیماری های قلبی، افسردگی، افزایش وزن و سایر بیماری ها ارتباط دارد. این مطالعات نشان می دهد که افرادی که سطح ویتامین د بالاتری دارند، خطر ابتلا به بیماری کمتری دارند. ویتامین د نقشهای دیگری در بدن دارد ، از جمله تعدیل رشد سلول،کنترل ترشح انسولین ، عملکرد پوست عملکرد عضلانی و ایمنی بدن و کاهش التهاب  و بیماری های خود ایمنی، دیابت نوع ۱ و رشد غیر طبیعی مغز دارد.

ماهی و تاٌمین ویتامین D در بدن چگونه است؟

در مطالعات نشان داده شده که ویتامین D ماهی تأثیر مفیدی بر عوارض قلبی عروقی و مرگ و میر نشان داده است، اگرچه باید در نظر گرفت که این اثرات سلامتی ممکن است به دلیل سایر ترکیبات موجود در ماهی، مانند زنجیره بلند امگا۳ (PUFA)، اسیدهای آمینه، ید یا سلنیوم علاوه بر این ویتامین باشد. میزان این ویتامین در انواع ماهیان متفاوت است.

در مطالعات مختلف نشان داده افرادی که ماهی را بدلیل حضور این ویتامین مصرف میکنند. به کاهش بسیاری از بیماری ها از جمله کاهش ۵۹ درصدی دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، کاهش ۲۷ درصدی سرطان و کاهش ۵۱ درصد بیماران قلب و عروق که به میزان بالایی است منجرشده است.

ویتامین D میزان نیاز بدن به این ویتامین در روز در افراد سنین ۱-۷۰ سال: ۶۰۰ IU و سنین  ۷۱ سال و بالاتر: ۸۰۰ IU است.

در زیر میزان ویتامین D در ۱۰۰ گرم گوشت خام برخی از ماهی ها آورده شده است.

سالمون نروژ  ۴۴۱٫۰۰ IU
ماهی قزل آلا ۶۳۵٫۰۰ IU
ماهیان خاویاری ۴۱۲٫۰۰ IU
ماهی شیر ۲۹۲٫۰۰ IU
ماهی تن ۲۲۷ IU

برای ثبت سفارش انواع ماهی تازه و سالم با ما در ارتباط باشید. سفارشات خود را  با راه های زیر ثبت و در کمترین زمان درب منزل تحویل بگیرید. ۰۲۱۸۸۹۰۴۸۰۸ –۰۹۰۲۵۳۴۵۰۰۱-asan_mahi

چه افرادی باید برای تامین ویتامین D بیشتر ماهی بخورند؟

افرادی با رنگ پوست تیره
افرادی که در محیط های بسته هستند.
افرادی که در فاصله زیاد از  خط استوا هستند.
در فصول  زمستان و روزهای ابری
در مواقع آلودگی هوا
افرادی که دچار مشکلات پوستی هستند.
افراد سیگاری
افراد چاقی
افرادی دچار سوء تغذیه
بیماران کلیوی
بیماران کبدی
افرادی که داروها: ضد تشنج، گلوکوکورتیکوئیدها، ضد عفونی و داروهای ضد ویروس نقص ایمنی مصرف می کنند.

ویتامین D ماهی و اثرات مثبت آن

سلامت اسکلتی استخوانی و عضلانی

ویتامین د از ساختار طبیعی و عملکرد استخوان ها و ماهیچه ها پشتیبانی می کند. از نظر تاریخی، عواقب کمبود ویتامین د مزمن در موارد ابتلا به راشتیسم، یک اختلال اسکلتی است که منجر به تضعیف و تحریف رشد استخوان در کودکان می شود. کمبود ویتامین D نیز در بزرگسالان، به عنوان افزایش خطر در انواع خاصی از شکستگی ها و اشکال ضعف عضلات مشهود است.

 

سیستم مغزی و عصبی

ویتامین د به طور قابل توجهی بر مغز و سیستم های عصبی تأثیر می گذارد.  با توجه با افزایش افسردگی در فصول  زمستان سال مطالعات نشان داده اند که ویتامین د ماهی  باعث افزایش خلق و خوی خوب دراین فصل  می شود.  علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین D ممکن است با افزایش خواب آلودگی و مشکلات خواب در ارتباط باشد.

سلامتی بارداری

مطالعات به فواید ویتامین D در دوران بارداری اشاره دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که در دوران بارداری، ویتامین D خطر بسیاری از عوارض بارداری را کاهش می دهد. این ویتامین به رشد ارگان های جنین کمک نموده و همچنین سلامت مادر را تضمین می نماید.

ایمنی و تنفس

مطالعات گزارش می دهند که  ویتامین د سلولهای ایمنی بدن را به تولید آنتی بادی سوق می دهد. بنابراین، ویتامین D باعث افزایش کلی قدرت سیستم ایمنی بدن می شود. تا به امروز، بیش از ۵۰۰ مطالعه از نقش ویتامین د در سلامت ایمنی حمایت می کنند.از  آنجایی که ویتامین D در تنظیم سیستم ایمنی بدن نقش دارد، ممکن است تأثیر مثبتی در شرایط ایمنی مانند عوارض حاد و مزمن تنفسی داشته باشد و در صورت بروز آنها می تواند به کاهش علائم آنها کمک کند.

به عنوان مثال، مقادیر کافی از ویتامین D در طول دوران کودکی و بزرگسالی نشان داده شده است که سبب کاهش خطر تشدید مسائل مزمن تنفسی و نشانه های آنها می شود.

مطالعات همچنین نشان داده اند که زنان باردار که روزانه ویتامین د بیشتری مصرف می کنند، در مقایسه با زنان باردار که مشکل مصرف دارند می توانند خطر بروز مشکلات تنفسی در نوزادان خود را در کودکان سه ساله کاهش دهند. عوارض تنفسی فصلی در خانمهایی که این ویتامین را بیشتر استفاده میکنند بسیار پایین است. این ویتامین بخصوص برای بیماری های که مشکل تنفسی ایجاد می کنند مانند آنفولانزا و کرونا بسیار مفید است.

سلامت قلب و عروق

علاوه بر دستگاه تنفسی، تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D در سلامت سیستم قلبی عروقی نیز نقش دارد و به کاهش خطر عوارض مختلف قلب و عروق کمک می کند. مصرف مداوم این ویتامین نشان داده است که از سفتی عروق جلوگیری کرد و به عملکرد درست شریان ها و قلب کمک نموده است.

عملکرد متابولیسم

ویتامین D در بسیاری از فرآیندهای متابولیک در بدن نقش دارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ویتامین د می تواند بر عدم تعادل قند خون و عوارض متابولیکی تأثیر بگذارد. چاقی برای بسیاری با توجه به عدم تعادل های متابولیکی و قلبی عروقی یک عامل خطرناک است.

تحقیقات نشان می دهد که شیوع کمبود ویتامین د ممکن است در بین افراد دارای چاقی و در افرادی که دارای عدم تعادل قند خون هستند ، بیشتر باشد. از همه مهمتر، ارتباط بین ویتامین D و عوارض متابولیکی ممکن است وابسته به دوز باشد یعنی  هرچه وضعیت ویتامین د بهتر باشد ، خطر بسیاری از این عدم تعادل ها را پایین می آورد.

ویتامین D و سرطان

شواهد آزمایشگاهی نشان می دهد که وضعیت ویتامین D می تواند بر خطر سرطان تأثیر بگذارد. پایه های قوی بیولوژیکی و مکانیکی نشان می دهد که ویتامین د در پیشگیری از سرطان روده بزرگ ، پروستات و پستان نقش دارد. داده های اپیدمیولوژیک در حال ظهور نشان می دهد که ویتامین D ممکن است یک اثر محافظتی در برابر سرطان روده بزرگ داشته باشد.

آسان ماهی هر روز ماهیان تازه وبا کیفیت را به درخواست شما صید و باتوجه به نوع سفارش شما پاک و برش می زند و با سیستم های سرمایشی استاندارد درب منزل تحویل می دهد فقط کافی است با ما در ارتباط باشید. ۰۲۱۸۸۹۰۴۸۰۸ –۰۹۰۲۵۳۴۵۰۰۱-asan_mahi

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی 02122034831