۶ خواص جوهر ماهی مرکب و آشنایی با این عضو جادویی ماهی مرکب

خواص جوهر ماهی مرکب

خواص جوهر ماهی مرکب بسیار زیاد می باشد. جوهر ماهی مرکب از دیر باز در طب سنتی جایگاه ویژه ای داشته است. خواص جوهر ماهی مرکب امروزه با علم نوین به اثبات رسیده است. این مقاله جذاب و پر محتوا را دنبال کنید تا بدانید جوهر ماهی مرکب چیست و چه خواص ارزشمندی دارد.

ماهی مرکب دارای گوشت بسیار پر خاصیت با طبعی گرم است. این نرمتن در جنوب کشور  به انکاس شهرت دارد. این ماهی ارزشمند و پر خاصیت  دارای دو عضو ارزشمند به غیر از گوشت خود است که خیلی وقت ها دور ریخته می شود. اما در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.
۱)جوهر ماهی مرکب
۲) اسکلت داخل بدن ماهی مرکب که Cuttlebone نامیده می شود

جوهر ماهی مرکب یک ماده محبوب در غذاهای مدیترانه ای و ژاپنی است. و در علم هومئوپاتی بسیار کاربردی است. در فیزیولوژی ماهی مرکب قسمتی وجود دارد که از خود جوهری مشکی- آبی تولید می کند.

خواص جوهر ماهی مرکب
پاستا با جوهر ماهی مرکب

این جوهر در زمان خطر برای دفاع و استتار ماهی مرکب از آن ترشح می شود. شاید برای بسیاری از افراد تعجب بر انگیز باشد که جوهر ماهی مرکب چگونه قابل استفاده است؟!
این یک مقاله علمی و لذت بخش است که با خواندن آن مطالب بسیار به روز و جدیدی را راجع به این ماده غذایی ارزشمند کسب می کنید. همچنین پی می برید خواص جوهر ماهی مرکب چیست.

جوهر ماهی مرکب چیست؟

جوهر ماهی مرکب که به جوهر سفالوپود نیز معروف است، جوهر تیره ای است که توسط ماهی مرکب تولید می شود. این یک مکانیزم دفاعی است و به پنهان کردن ماهی مرکب از دست شکارچیان کمک می کند.جوهر ماهی مرکب حاوی ترکیبات زیادی از جمله ملانین، آنزیم ها، پلی ساکاریدها، کاتکول آمین ها (هورمون ها)، فلزاتی مانند مس و همچنین اسیدهای آمینه مانند گلوتامین، تائورین ، آلانین ، لوسین و اسید آسپارتیک است.

جوهر ماهی انکاس

ترکیب اصلی موجود در جوهر ماهی مرکب ملانین است، که رنگدانه ای است که رنگ تیره جوهر را تشکیل می دهد. در انسان ملانین درون پوست وجود دارد.
انسان ها قرن ها از جوهر ماهی مرکب استفاده کرده اند، از جمله در طب سنتی، نویسندگی، هنر، آرایشی و عنوان مواد افزودنی در غذاها…

جوهر ماهی مرکب امروزه به دلیل رنگ تیره بی نظیر و عطر و طعم غنی و خوش  در بسیاری از غذاهای ژاپنی و مدیترانه ای به عنوان یک افزودنی غذایی در ماکارونی ، برنج و سس ها استفاده می شود.

خواص جوهر ماهی مرکب
پتزا دریایی حاوی جوهر انکاس

خواص جوهر ماهی مرکب شامل چه مواردی است

خاصیت ضد میکروبی از خواص جوهر ماهی مرکب

آزمایشات نشان داده که این جوهر دارای خاصیت ضد میکروبی است. که می تواند آن را قادر به خنثی کردن باکتری ها و ویروس های مضر کند.
به عنوان مثال ، یک آزمایش نشان داد که عصاره جوهر ماهی مرکب در خنثی سازی باکتری هایی که معمولاً پلاک های دندانی ایجاد می کنند ، مانند Streptococcus mutans ، Actinomyces viscosus ، Lactobacillus acidophilus و Candida albicans بسیار موثر است.

یک مطالعه دیگر نشان داد که ترکیبات جوهر ماهی مرکب قادر به خنثی کردن باکتریهایی که باعث بیماریهای ناشی از مواد غذایی می شوند ، از جمله Escherichia coli و Listeria Monocytogenes است.


اثرات آنتی اکسیدانی از خواص جوهر ماهی مرکب

تحقیقات نشان می دهد جوهر ماهی مرکب خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که با مولکول های مضر بالقوه به نام رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. اگر سطح رادیکال آزاد در بدن شما بسیار زیاد شود، می تواند باعث آسیب سلولی شود. خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی و دیابت را افزایش دهد.


مبارزه با سرطان از خواص جوهر ماهی مرکب

برخی شواهد نشان می دهد جوهر ماهی مرکب خواص ضد سرطان دارد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که جوهر ماهی مرکب می تواند اندازه تومور و گسترش سلول های سرطانی را کاهش دهد. به نظر می رسد این خاصیت ضد سرطان با خواص آنتی اکسیدانی قوی جوهر مرتبط است.

به طور خاص، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که پروتئین های جوهر ماهی مرکب و پلی ساکاریدها ممکن است رشد سلولهای سرطانی ، پستان و پروستات را مهار کنند .

بعلاوه ، مطالعات حیوانی نشان می دهد که پلی ساکاریدهای جوهر مرکب بدن را در برابر صدمات احتمالی داروهای شیمی درمانی محافظت می کند.


فواید سلامتی بالقوه جوهر ماهی مرکب

این جوهر فشار خون را کاهش می دهد. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که جوهر ماهی مرکب حاوی ترکیباتی است که ممکن است رگهای خونی را گشاد کند و این باعث افزایش فشار خون می شود.

با زخم معده مبارزه می کند. مطالعات نشان می دهد که جوهر تولید اسید معده را کاهش می دهد ، که ممکن است از زخم معده محافظت کند.

سیستم دفاعی را تقویت می کند. یک مطالعه نشان داد که جوهر ماهی مرکب رشد و نمو سلولهای ایمنی را تقویت کرده و ایمنی کلی را تقویت می کند.


چگونه جوهر ماهی مرکب استفاده کنیم ؟

جوهر ماهی مرکب قرنهاست که برای اهداف زیادی استفاده شده است. به طور سنتی ، این دارو در طب چینی برای درمان مشکلات قلب و خون مورد استفاده قرار می گرفت. علاوه بر این ، در قرن نوزدهم برای نگارش ، نقاشی  بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه از آن به عنوان ماده اصلی در پخت و پز استفاده می شود. بیشتر در غذاهای مدیترانه ای و ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ تیره و طعم ترش به تقویت طعم و جذابیت سس ها و همچنین غذاهای ماکارونی و برنج کمک می کند.

برنج حاوی جوهر انکاس

جوهر ماهی مرکب یک افزودنی غذایی بی خطر است که می توانید برای خوش طعم شدن طعم غذایتان به آن ها اضافه کنید. با این وجود جوهر ماهی مرکب می تواند طعم و تنوع زیادی به غذاهای شما بیفزاید ، بنابراین ممکن است بخواهید به خاطر خواص بی نظیر آن را در آشپزی خود امتحان کنید.
اگر دوست دارید جوهر ماهی مرکب را امتحان کنید ، می توانید کیسه جوهر را از کل یک ماهی مرکب برداشت کنید. (نحوه برداشتن جوهر ماهی مرکب ) از طرف دیگر برای راحتی می توانید جوهر مرکب بصورت بسته بندی در فروشگاه های ویژه خریداری کنید .
شما فقط باید چند قاشق چایخوری از آن را به ظرف غذای خود اضافه کنید نه بیشتر.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش تلفنی 02122034831