خواص ماهی برای تیروئید و نحوه عملکردآن در تنظیم غده تیروئید چگونه است؟

خواص ماهی برای تیروئید بسیار ارزشمند است. خواص ماهی برای تیروئید منجر به عملکرد صحیح این غذه گشته و در نتیجه سلامتی بدن را بیمه می کند. با همراه باشید تا با خواص ماهی برای تیروئید آشنا شوید.

با پیشرفت علم و تغییر سبک زندگی بسیاری از بیماری ها و مرگ و میر ناشی از عادات بد غذایی مانند انواع سرطان، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون و…. بوجود آمد. این مشکلات از جمله بیماری های غیر مسری است که جان انسان را به خطر می اندازد.

تمام مشکلات که مربوط به عادت بد غذایی است را میتوان اصلاح  که در نوع و شیوه تغذیه است را برطرف نمود. نقش آبزیان و ماهی درسلامتی انسان روز به روز پر رنگ تر می شود. نقش آبزیان و ماهی در جلوگیری بسیاری بیماری ها و اثرات درمانی بسیار بسیار مشخص و پر رنگ است.

علم شیلات، تغذیه، دامپزشکی، بهداشت و پزشکی همه در تلاش هستند که آبزیان و ماهی سالم و با کیفیت را معرفی و شناسانده که علاوه بر حفظ ارزش های آن خطر آفرین نباشد.

از جمله نقش آبزیان و ماهی در سلامتی خواص ماهی برای تیروئید و تضمین کارکرد سالم آن از طریق تامین عناصر ضروری و ارزشمند مانند ید، روی، سلنیوم، امگا۳ و انواع ویتامین است.

غده تیرویید که غده‌ای پروانه‌ای شکل و کوچک است و در بخش جلویی گردن قرار دارد و با وجود کوچکی اندازه‌اش، نقش بسیار بزرگی در سلامت انسان دارد؛ به طوری که ترشح منظم هورمون‌های آن بسیاری از اعمال بدن ما را از میزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

وقتی ترشح هورمون‌های تیروییدی از تعادل خارج می‌شوند، مبتلا به پرکاری یا کم‌کاری تیرویید خواهیم شد و از آنجا که کارکرد این غده بر عملکرد سایر دستگاه‌ها هم تأثیر می‌گذارد، ابتلا به این اختلالات با علایمی بسیاری همراه خواهد شد.

خواص ماهی برای تیروئیدبا توجه به ید  ماهی

ید یک ماده ی معدنی ضروری برای بدن انسان است که در روده جذب و سپس وارد جریان خون شده و سپس به غده ی تیروئید می رسد. میزان کافی ید باعث سوزاندن چربی ها و پیشگیری از بروز مشکلات تیروئیدی مانند گواتر می شود.

یکی از مهمترین کمبودهای مواد معدنی که در بسیاری از نقاط جهان با آن روبرو هستیم کمبود ماده معدنی ید در وعده های غذایی است در حالیکه غذاهای دریایی سرشار از ید هستند. نقش آبزیان و ماهی در تامین ید و عملکرددرسته غده و هورمون های تیروئیدی است.
امگا۳ ماهی و آبزیان موثر در غده تیروئید
ماهی‌ها علاوه بر ید مملو از مرغوبترین اسیدهای چرب امگا۳ نیز هستند. ‌جالب است بدانید که وجود این نوع از اسید چرب به جذب ید هم کمک می‌کند. نقش آبزیان و ماهی باتوجه به حضور امگا۳ و خواص ضد التهابی آن و جذب هورمون تیروئید بسیار مورد اهمیت است.

سلنیوم ماهی و آبزیان موثر در غده تیروئید
نقش آبزیان و ماهی از نظر حضور سلنیوم که یک ماده ی معدنی ضروری است که علاوه بر بهبود عملکرد تیروئید، بدن را از آسیب های رادیکال های آزاد دور نگه داشته و از ابتلا به سرطان پیشگیری می کندبسیار حائزه اهمیت است . سلنیوم یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود و در تولید هورمون های تیروکسین(T4) و تری یودوتیرونین(T3) نقش دارد.
ویتامین ماهی و آبزیان موثر در غده تیروئید
ویتامین های A،C،E و ویتامین های گروه B به ویژه B2،B3،B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند را می توان با مصرف ماهی تامین نمود.
روی ماهی و آبزیان موثر در غده تیروئید
روی یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای تولید و پردازش هورمون تیروئید است. سطوح پایین روی می تواند زمینه ساز کم کاری تیروئید شود. مصرف ماهی و آبزیان با توجه به میزان قابل توجه ای روی به عملکرد مناسب این غده کمک می نماید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سفارش تلفنی 02122034831